با ما ارتباط برقرار کن

استراتژی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوای خود را پیش ببرید: آنچه باید بدانید

Haviweb

منتشر شده

روی

استراتژی بازاریابی محتوای خود را پیش ببرید: آنچه باید بدانید

در پست (برای شروعِ کار با بازاریابی محتوا) صحبت کردیم که اهداف شما و بیانیه‌ سازمان، بهترین سنگ محک برای سنجش ارزش محتوایی است که به کسب‌و‌کار خود می‌دهید. اما برای آنکه به بالاترین حد موفقیت در برنامه‌ بازاریابی محتوای خود برسید، نیاز به استراتژی بازاریابی محتوای مستندی دارید.

 

استراتژی بازاریابی محتوای خود را پیش ببرید: آنچه باید بدانید

 

درواقع داشتن‌‌یک استراتژی مستند و مکتوب ضروری است، زیرا این‌‌یکی از موارد اصلی است که بازاریابان محتوای کارآمد را از همتایان ضعیف‌تر آن‌ها متمایز می‌کند. طبق تحقیق سالانه‌ی ما، آن‌هایی که استراتژی بازاریابی محتوای مستندی داشته‌اند:

 

ـ بسیار بیشتر از دیگران خود را در زمینه‌ی بازاریابی محتوا تاثیرگذار می‌دانند.

 

ـ اساسا با جنبه‌های مختلف بازاریابی محتوا کمتر دچار چالش می‌شوند.

 

ـ در کل خود را در استفاده از تمام تاکتیک‌های بازاریابی محتوا و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی کارآمدتر می‌یابند.

 

ـ توانایی این را پیدا می‌کنند تا درصد بالاتری از بودجه‌ بازارایابی خود را صرف بازاریابی محتوا کنند.

 

در ادامه سوالات متداولی مطرح شده تا به شمایی که تازه می‌خواهید استراتژی بازاریابی محتوای خود را تدوین کنید، کمک کنیم ـ چنانچه پیش‌تر این کار را کرده‌اید. از مطالب زیر جهت بهبود استراتژی خود می‌توانید بهره بگیرید.

 

آیا ‌‌یک قالب ‌‌یا الگوی خاص برای این استراتژی وجود دارد؟

 

باید بگوییم خیر.‌‌ یک الگو‌‌ یا قالب خاص برای تدوین‌‌ یک استراتژی محتوا نمی‌تواند وجود داشته باشد زیرا هر شرکت باید به این تکنیک از منظر و رویکرد خاص خود، مبنی بر نیازها و الزامات ویژه‌‌ی بازاریابی‌اش نزدیک شود. با این حال چند عامل مشترک وجود دارد که هر استراتژی برنامه‌ریزی محتوا باید آن را داشته باشد .

 

استراتژی من حتما باید مستندسازی شود؟

 

اگر مستند هم نکردید، نکردید اما تجربه نشان داده همین که قلم را بر کاغذ می‌گذارید و موارد موردنظر خود را مکتوب می‌کنید، اتفاقات جادویی می‌افتد. ارتباطات بین مسائل به‌ خوبی ترسیم می‌شوند و انگار که همه‌ چیز را می‌شود در‌‌ یک صفحه گنجاند.

 

استراتژی بازاریابی محتوای من چه نوع اطلاعانی را باید در بر گیرد؟

 

پیشنهاد ما به شما این است که بخش‌های زیر را طی تدوین استراتژی خود لحاظ کنید:

 

ـ یک برنامه‌‌ کاری برای نوآوری: این مورد اختیاری است اما اگر سازمان شما سابق بر این روندهای نویی چون بازاریابی محتوا را در فعالیت‌های خود دخیل نکرده، شما باید این کار را با متقاعد کردن سهام‌داران خود آغاز کنید تا به شما اجازه‌‌ی نوآوری دهند. چرا؟ معلوم است، این مسئله به شما این امکان را می‌دهد تا در جهت موفقیت عمل کنید. اگر هم موفق نشدید، پایه‌های شما را قوی می‌کند. طبق تعریف، نوآوری به معنای انجام دادن کاری است که پیش از این صورت نگرفته. بنابراین قبل از امتحان کردن، هیچ راهی برای تضمین بازگشت سرمایه وجود ندارد. با گنجاندن ‌‌یک برنامه برای نوآوری در استراتژی محتوای خود، می‌توانید انتظارات همه را در آن لحاظ کنید.

 

همچنین بخوانید  ۸استراتژی تولید محتوا در سال ۲۰۱۷

ـ یک برنامه‌‌ کاری برای بازاریابی محتوا: وقتی سازمان شما راضی به امتحان کردن شد، مرحله‌‌ی بعدی تدوین برنامه‌‌ی کاری برای خود بازاریابی محتوا است. به‌‌یاد داشته باشید این پروژه‌‌ی کاری به معنای تضمین بازگشت سرمایه نیست. اگر از همان اول بخواهید بازگشت سرمایه را در بازاریابی محتوای خود زورچپان کنید، مثل این است که بپرسید «بازده سرمایه‌گذاری بر سیستم تلفنم چیست؟» تا وقتی که نفهمید چقدر و چطور به کارتان می‌آید که نمی‌توانید جواب این سوال را بدهید.

 

ـ ارتقای شخصیت و نگاشت محتوا: این بخش از استراتژی به تیم محتوای شما کمک می‌کند تا خریداران خود را به منزله‌‌ی مردمی با نیازهای خاص اطلاعاتی به رسمیت بشناسند و محتوایی برای آن‌ها تدوین کنند که سوالات مردم را در هر مرحله از چرخه‌‌ خرید پاسخ گوید.

 

ـ داستان برند شما: به عنوان قسمتی از استراتژی خود، نیاز خواهید داشت تا ارکان محتوای خود را مشخص کنید. در واقع داستان‌هایی که می‌خواهید بگویید. این مرحله بیشتر شبیه‌ ‌یک چهارچوب است تا‌‌ یک لیست کامل‌‌ یا قالبی مشخص زیرا هدف آن کمک به شما برای‌‌ یافتن بهترین قصه‌ای است که می‌توانید تعریف کنید (یا شاید پیدا کردن نقاط ضعف قصه‌‌ موجود شرکت).

 

ـ برنامه‌‌ی کانال: این بخش متمرکز بر این است که چگونه برای تعبیه‌‌ی محتوایی که ایجاد کردید، برنامه بریزید. به بیان ساده‌تر، کدام کانال‌ها برای توزیع محتوای شما سودمندتر هستند؟

 

چگونه استراتژی خودم را درون سازمان مطرح کنم؟

 

پاسخ این سوال به سازمان شما بستگی دارد. در بعضی موارد داشتن چکیده‌های اجرایی مشخص که به نیت سهام‌داران مختلف نوشته شد، جواب می‌دهد. در موارد دیگر می‌توانید ‌‌یک برنامه‌‌ی آزمایشی در مقیاس کوچک طراحی کنید تا به شما این امکان را بدهد که چند گزینه را امتحان کنید، موفقیت‌شان را بسنجید و سپس آن را وارد برنامه‌‌ی بازاریابی محتوای خود کنید.

صرف‌نظر از رویکردتان، به کار بستن اصول بازاریابی محتوا را برای بازاریابی کردن طرح‌تان سودمند خواهید ‌‌یافت. به بیان دیگر، طرح‌تان را برپایه‌‌ی نیازها و خواست‌های مخاطبان خود بریزید: آن‌ها به چه چیزی بیشتر از همه اهمیت می‌دهند؟ به چه اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری نیاز دارند تا درنهایت به امکان پیشبرد اقدامات بازاریابی محتوای شما کمک کنند؟

 

همچنین بخوانید  خریداران شما چطور محتوا را مصرف می‌کنند؟ این ۲۰ سوال را از آن‌ها بپرسید

آیا استراتژی بازاریابی محتوا با استراتژی محتوا تفاوت دارد؟

 

البته. هرچند مردم اغلب این اصطلاحات را جابه‌جا به‌کار می‌برند:

 

استراتژی بازاریابی محتوا: بازاریابان محتوا داستانی را که سازمان ما می‌خواهد بگوید، حسابی طول و تفصیل می‌دهند. آن‌ها بر پیدا کردن راه‌هایی تمرکز می‌کنند تا مخاطب را درگیر خود کند و از محتوا برای تحقق اعمال سودمند استفاده می‌کنند.

 

استراتژی محتوا: از سوی دیگر، استراتژی محتوا عمیقا روی «ایجاد، انتشار و مدیریت محتوای مفید و به‌دردبخور» تمرکز دارد. همان‌طور که بازاریاب محتوای کهنه‌کار، اسکات آبل، می‌گوید استراتژی محتوا به شما کمک می‌کند تا روی محتوا به‌عنوان ‌‌یک دارایی برای کسب‌و‌کار حساب کنید.

 

توجه کنید که در طول زمان چنین تمایزی پیدا شده است. با این همه در مقاله‌‌ی اخیر، ما سعی کرده‌ایم تا جایی که می‌شود، فاصله‌‌ی این دو حوزه را از هم حفظ کنیم (برای درک بهتر موضوع، تعریف کامل ما از بازاریابی محتوا را در مقاله‌‌ی بازاریابی محتوا چگونه در بازاریابی جا می‌افتد را بخوانید).

 

حال زمان آن فرارسیده که قلم به دست بگیریم (‌‌یا انگشت‌ها را روی کیبورد قرار دهیم) و شروع به نوشتن کنیم. اگر هنوز پاسخ تمامی سوالات خود را نگرفته‌اید، عیبی ندارد. من به شما قول می‌دهم اگر این راهنمایی‌ها را به کار بندید، به زودی شاهد شکل‌گیری برنامه‌‌ی خود خواهید بود.

 

بسیار مایلیم تجربه‌‌ شما را از استراتژی بازاریابی محتوای خود بدانیم. آیا تا به حال برنامه‌ای در این زمینه داشته‌اید؟ جواب داده؟ اگر نه، چه چیز مانع شده است؟

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی بازاريابي محتوا